Bebek Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin rahat hareket etmelerinin sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de uygun kıyafetlerin seçilmesidir. Eğer bebeğiniz için doğru kıyafetler tercih etmezseniz, bebeğinizin vücudunda tahrişler görülebilir. Bu nedenle özellikle yeni doğan bebeklerde cilt hassasiyetine uygun tekstil ürünleri kullanılmalıdır. Bebek kıyafeti seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arayan ebeveynler, aşağıdaki listeye göz atarak dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilir.

  • Bebek kıyafetinin organik pamuktan üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Naylon ve polyester karışımlı kumaşlar bebekler için oldukça zararlı kumaşlardır ve uzak durulması gerekir.
  • Bebek kıyafetlerinin nefes alan özellikte olması hem bebeğinizin terlemesini önler hem de terleme durumunda terin hızlıca emilerek tahrişlerin önüne geçer.
  • Bebek kıyafeti seçerken kumaşın esnek olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Esnek kumaşlı kıyafetler, bebeğinizin hareket özgürlüğünü kısıtlamayacak ve daha konforlu olmasını sağlayacaktır.
  • Bebeğiniz için kıyafet seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise kıyafetin üzerinde boncuk, işleme, fermuar, düğme gibi bebeğin cildine zarar verebilecek ya da boğulma tehlikesine neden olabilecek aksesuarlar olmayan seçeneklere yönelmektir. Bu bağlamda tek parçadan oluşan kıyafetlere yönelebilirsiniz.
  • Kıyafetlerin kolay giyilip çıkarılabilir olması da oldukça önemlidir. Aynı zamanda kıyafetlerin boyun ve bacak kısımlarının sıkmayacak türde olmasına da özen göstererek seçimler yapmalısınız.

Bebek Kıyafetlerinde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bilinçli ebeveynlerin bebekleri için alışveriş yapacakları zaman en çok yönelttiği sorulardan biri de bebek kıyafetlerinde bulunması gereken özellikler nelerdir şeklindedir. Daha önce de söz edildiği üzere bebek kıyafetlerinde kumaş oldukça önemlidir.

Eğer yaz mevsimine uygun kıyafet seçimi yapılacaksa pamuklu, keten, ipek gibi doğal kumaş türlerine yönelmek gerekir. Zira bu doğal kumaşlar yapıları gereği nefes almakta ve hassas ciltler için uygunluk göstermektedir. Kış aylarında ise doğal yün içerikli kumaşlar tercih edilmelidir.   Bebek kıyafetlerinde bulunması gereken en önemli özelliklerden bir diğer ise esnekliktir. Esneme payı olmayan kıyafetler, bebeklerin hareket etmesini kısıtlamakta ve buna bağlı olarak cilt sorunlarının meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

 

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir