Çocuk Giyiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinçli ebeveynler, çocukları için kıyafet alışverişi yaparken pek çok unsura dikkat etmektedir. Kıyafet seçimi yalnızca kıyafetin rengi ve tasarımından ibaret değildir. Çocuklarınızın daha rahat etmesi ve giysilerine bağlı sorunlar yaşamaması için çocuk giyiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki listede belirtilmektedir.

  • Kıyafetlerin pamuklu olmasına ve polyester gibi plastik karışımlı kumaşlardan üretilmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Kıyafetin çocuğun bedeninden çok bol ya da dar olmaması çok önemlidir.
  • Küçük yaşlardaki çocuklarda boğulma tehlikesini önlemek için boncuk ve taş gibi detaylara sahip kıyafetlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir.
  • Kıyafetin ergonomik bir tasarıma sahip olması ve kolay giyilip çıkartılabilmesine dikkat etmelisiniz.
  • Çocukların cildine zarar gelmemesi için aksesuar detaylı kıyafetlere yönelmemeniz önerilmektedir.
  • Çocuğunuz için kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kıyafetin çocuğun bedeninden 1 beden daha büyük şekilde seçilmesidir.

Yukarıdaki listede belirtilen hususlara dikkat ederek yapacağınız çocuk giyim alışverişleriniz hem sizi hem de çocuğunuzu memnun edecektir.

Çocuk Giyim Ürünleri Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun kıyafetlerinin içerisinde rahat olması için çocuk giyim ürünlerinde uygun kumaşların tercih edilmesi ve mevsime uygun alışverişlerin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle yaz mevsimlerinde çocukları terletmeyecek nefes alan türden kumaşlarla üretilmiş kıyafetlere yönelmeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde çoğunuzda terleme ve sıcaklamaya bağlı olarak cilt sorunları meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için ise nefes alan tişört, şort ve pantolon gibi tekstil ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca mevsim yaz dahi olsa çocuklarınızın terini hızlı emmesi için pamuklu iç çamaşırları da tercih etmeniz önerilmektedir.

Çocuk giyim alışverişi yaparken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise uygun beden seçimidir. Bu noktada bilmeniz gerekir ki, çocuğunuz 7 yaşındaysa çocuk giyim bedenlerinde 7 beden çocuğunuz için uygun olmayabilir. Çocuğunuz yaşıtlarından daha uzun, kısa, kilolu ya da zayıf olması bedenin belirlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kıyafet alışverişlerinde beden tablosunu inceleyerek hareket etmeniz tavsiye edilmektedir. Seçtiğiniz kıyafet çocuğunuzun hareketine engel olacak kadar dar da olmamalı ve mümkünse çocuğun kendi bedeninden bir büyük seçilmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir